Biżuteria od zarania po dzień obecny oraz kamienie półszlachetne


Biżuteria od zarania po dzień obecny oraz kamienie półszlachetne
2014-12-21
Biżuteria towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Ozdoby ciała pełniły niegdyś funkcje społeczne i stanowiły o statucie i przynależności grupowej. Zapraszam do artykułu.

Kolczyki-modę na noszenie kolczyków zapoczątkowano na Środkowym Wschodzie już 3,000 lat p.n.e. Początkowo służyły do rozpoznawania przynależności społecznej lub politycznej.Pierwotnie tworzone były z metali miękkich, które łatwo się obrabiało tworząc unikalne wzory. W średniowiecznej europie wśród elit, wraz z zapanowaniem w modzie dekoltów oraz bardziej subtelnych fryzur, kolczyki stały się ponownie modne. Wiek później jednakże, kolczyki ponownie odeszły w niepamięć. W IX wieku, eleganckie włosy spinane w kok sprawiły, że kobiety zaczęły ponownie zachwycać się kolczykami ale też nowym wynalazkiem, klipsami uważanymi za bardziej higieniczne. Rozkwit przemysłu filmowego, stał się wielkim sprzymierzeńcem popularyzacji kolczyków i sprawił, że kobiety w każdym wieku chciały naśladować modne gwiazdy filmowe. Wśród mężczyzn, moda noszenia przez nich kolczyków istniejąca w czasach biblijnych, powróciła na początku XX wieku jako przejaw odrębności subkulturowej i muzycznej.

Pierścionki to jeden z najpopularniejszych dodatków, jakie dzisiaj oferuje rynek jubilerski. Historia tego elementu biżuterii sięga czasów starożytnych. Już ponad dwa tysiące lat przed narodzinami Chrystusa pierścionek znany był w Egipcie, gdzie początkowo wykonywano go z drutu, po czym stopniowo używane materiały ewaluowały począwszy od złota, poprzez brąz i kość słoniową aż do dzisiejszych sztucznych materiałów. Od samego początku bardzo znane były pierścionki zaręczynowe, będące do dziś najbardziej popularną formą tego elementu biżuterii. Kolejnym typem pierścionka jest pierścionek koktajlowy, wyróżniający się dużym rozmiarem i krzykliwą formą. Już w czasach starożytnych pierścionki wiązano z zakochanymi – miały łączyć osoby, które darzyły się miłością. 

Bransoletka- jest najstarszą ozdobą świata, znaną od czasów prehistorycznych, a sam termin stosowany jest od XV wieku. W czasach starożytnych Egipcjanie i Egipcjanki ozdabiali nimi ręce, gdyż przywiązywali do tych ozdób szczególne znaczenie. Również na Krecie, w Indiach czy krajach Celtyckich, interpretowano noszenie bransolet na różne sposoby. Często były amuletami, mającymi za zadanie uchronić noszącego przed złem. Niektóre elementy, jak grawerunek lub rodzaj użytych kamieni półszlachetnych miały za zadanie wspomóc noszącego określoną bransoletę, w miłości, szczęściu lub chronić przed złym urokiem. Szczegóły dotyczące działania kamieni półszlachetnych znajdą Państwo w naszej zakładce kompendium wiedzy. 

Od zarania cywilizacji towarzyszą nam ozdoby a naszyjniki są uznane za jedne z pierwszych. Początkowo były to zwykle kości oraz zęby zwierząt nawlekane na różnego rodzaju sznurki. W owym czasie pełniły rolę amuletów. Przez wieki naszyjniki ewoluowały, zmieniały się materiały z których są wytwarzane, zmieniały się formy, ale ogólna idea – upiększenia własnego wizerunku – pozostała. I nie zanosi się na to, aby noszenie naszyjników stało się mniej modne, czy kiedykolwiek zanikło. Ilość dostępnych wzorów potrafi przyczynić się do zawrotu głowy nie jedną poszukiwaczkę modnych dodatków. 

Tak jak naszyjniki, wisiory były pierwotnie traktowane jako amulety, zrobione ze szczątek zwierzęcych lub ludzkich-w zależności od kultury i mające pierwotnie chronić właściciela, ewoluowały w ozdobę używaną przez kobiety na całym świecie. 

Broszka- jest to ozdoba, która służyła do spinania szat. Pierwotnie była bardziej agrafą, obecnie uznaną za pierwowzór broszki. Źródła podają, że pierwsze broszki, pojawiły się około 1500-1300 roku p.n.e. Początkowo jako element praktyczny odzieży, mający utrzymać ją w odpowiednim miejscu, ewoluował do ozdoby służącej zgoła innym celom. Dziś broszek używa się prawie wyłącznie do ozdabiania odzieży lub torebek. Ozdoba trochę zapomniana przez ostatnie kilka lat, obecnie wraca do łask i jest coraz częściej poszukiwana przez Panie. 



Nadesłał:

Arts-apparel

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl