CZY MOŻNA ZATRZYMAĆ PROCES STARZENIA? Dzięki jednemu składnikowi - TAK!


2023-08-28
Proces starzenia jest nieuniknionym elementem naszego życia, jednak istnieją czynniki, które mogą go przyspieszyć. Z biegiem lat nasz organizm stopniowo redukuje produkcję przeciwutleniaczy, które mają kluczowe znaczenie dla ochrony komórek przed uszkodzeniami. Wiek, dieta i styl życia odgrywają zasadniczą rolę w tym procesie.

Rola diety w procesie starzenia jest niezwykle istotna. Spożywanie złej diety, bogatej w tłuszcze nasycone, cukry proste i przetworzone produkty, może znacznie przyspieszyć starzenie się organizmu. Podobnie sytuacja wygląda z paleniem tytoniu i nadmiernym piciem alkoholu, które są znaczącymi czynnikiami wpływającymi na nasz stan zdrowia i przyspieszenie procesu starzenia.

Przeczytaj również:

Warto podkreślić, że stres i zanieczyszczenie środowiska również odgrywają rolę w tym procesie. Codzienny stres i narażenie na szkodliwe substancje zawarte w powietrzu, wodzie i glebie mogą przyspieszyć starzenie organizmu oraz uszkodzić DNA i białka w naszych komórkach.

W tym kontekście, warto zwrócić uwagę na likopen - karotenoid występujący przede wszystkim w pomidorach, ale także w wielu innych owocach i warzywach. Likopen jest potężnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje działanie wolnych rodników, chroniąc nasze komórki przed uszkodzeniami. Badania naukowe wykazują, że osoby spożywające duże ilości likopenu mogą cieszyć się jego silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi.

Nie tylko redukuje ryzyko zachorowania na różne rodzaje nowotworów, ale także korzystnie wpływa na nasze serce i układ krążenia. Likopen pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL oraz reguluje ciśnienie krwi. Dodatkowo, jego właściwości antyoksydacyjne wspierają zdrową i młodą skórę, poprawiając jej elastyczność, koloryt i opóźniając pojawienie się zmarszczek. Dzięki swoim działaniom antyoksydacyjnym, likopen może pomóc w spowolnieniu procesu starzenia się organizmu oraz zapobieganiu chorobom przewlekłym i neurodegeneracyjnym.

Aby cieszyć się korzyściami likopenu, warto włączyć do swojej diety produkty bogate w ten cenny związek, takie jak pomidory, różnego rodzaju sosy pomidorowe, ketchup czy zupa pomidorowa. Dodatkowo, owoce i warzywa o czerwonym i pomarańczowym kolorze, takie jak arbuzy, pomarańcze, grejpfruty czy marchew, również dostarczają tego cennego przeciwutleniacza.

Oprócz naturalnych źródeł, możemy wspomóc naszą dietę wybierając funkcjonalne produkty, takie jak napoje antyoksydacyjne. W Polsce, dostępny jest napój likopenowy o nazwie "LikopenPro", który zapewnia gwarantowaną dzienną dawkę 30 mg czystego likopenu w najbardziej przyswajalnej formie chemicznej - formie cis - zwraca uwagę Marcin Dąbrowski, producent LycopenPRO, popularyzator likopenu.


Podsumowując, likopen to cenny składnik, który może znacznie wpłynąć na nasze zdrowie, wygląd i procesy starzenia. Dodając go do naszej codziennej diety, możemy wesprzeć nasz organizm w walce z wolnymi rodnikami i cieszyć się młodszym i bardziej zdrowym wyglądem na dłużej. Dlatego warto zadbać o regularne spożywanie produktów bogatych w likopen oraz sięgnąć po funkcjonalne napoje antyoksydacyjne, by zapewnić sobie optymalną dawkę tego korzystnego składnika.Nadesłał:

Naruszew

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl