Likopen - Twój sprzymierzeniec w walce z rakiem prostaty


Likopen - Twój sprzymierzeniec w walce z rakiem prostaty
2023-11-23
Warto o nim pamiętać - nie tylko w listopadzie

Listopad to nie tylko deszczowe dni i spadające liście - to również miesiąc walki z męskimi nowotworami, szczególnie rakiem prostaty. Corocznie o tej porze tysiące mężczyzn uczestniczy w akcji Movember, zapuszczając wąsy w celu podnoszenia świadomości na temat tej choroby.

Przeczytaj również:

Nowotwór prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Polsce, a ponadto najbardziej śmiertelnym. Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat zostanie on zdiagnozowany u co czwartego mężczyzny. W 2023 roku zarejestrowano w naszym kraju 16 000 nowych przypadków oraz 5000 zgonów z tego powodu.

Leczenie

Nowotwór prostaty rozwija się w odpowiedzialnym za płodność gruczole krokowym. W przeszłości jego leczenie polegało głównie na operacji usunięcia gruczołu krokowego, natomiast rozwój medycyny sprawił, że dziś dostępne są mniej inwazyjne techniki operacyjne, takie jak radioterapia, chemioterapia oraz hormonoterapia.

Obecnie leczenie raka prostaty jest dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, a dla nowotworów o niskim ryzyku może obejmować wyłącznie obserwację i regularne badania kontrolne. W przypadkach umiarkowanych i zaawansowanych form nowotworu zaleca się natychmiastowe działanie, zazwyczaj łączące operację z radioterapią, chemioterapią i hormonoterapią. Mężczyźni często jednak obawiają się skutków ubocznych tych terapii, takich jak zaburzenia erekcji, trudności z oddawaniem moczu, oraz wiele innych powikłań zdrowotnych.

Dlaczego likopen?

- W walce z nowotworem prostaty ważną rolę odgrywa likopen - naturalny związek występujący w owocach i warzywach, takich jak pomidory, papryka, arbuzy czy mango. Likopen posiada silne właściwości przeciwutleniające, chroniące komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Według wielu badań naukowych, spożywanie produktów bogatych w likopen może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty. - stwierdza Marcin Dąbrowski, prezes LycoPharm.

Według tychże badań, szansa zachorowania na raka prostaty zmniejszyła się o 30% wśród mężczyzn spożywających więcej niż przeciętną ilość likopenu. Aby osiągnąć pozytywne efekty, zaleca się regularne przyjmowanie likopenu przez co najmniej kilka miesięcy. Najlepiej spożywać go w postaci naturalnej, poprzez jedzenie owoców i warzyw, lecz dobrą alternatywą są napoje antyoksydacyjne. Przewagą tej formy podania jest fakt, że przyjęcie dziennej, profilaktycznej dawki likopenu, oznaczałoby konieczność spożycia ponad dziesięciu pomidorów w ciągu dnia. 30mg - bo tyle właśnie wynosi prewencyjna dawka według WHO, można przyjąć w postaci jednej butelki napoju antyoksydacyjnego.

Jak zwiększyć spożycie likopenu?

Aby zwiększyć swoje codzienne spożycie likopenu, należy regularnie jeść dania zawierające pomidory. Odpowiednim źródłem jest również czerwona papryka. Likopen zwiększa swoją aktywność po podgrzaniu, zatem nie trzeba obawiać się obróbki termicznej. Bogate w ten związek są również arbuzy oraz mango, lecz z uwagi na swój sezonowy charakter nie zawsze mamy do nich dostęp.

Indywidualna odpowiedzialność

Likopen to bezpieczny oraz skuteczny środek w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka prostaty. Jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, mającym również bardzo szerokie działanie redukujące stres oksydacyjny oraz ilość wolnych rodników w naszym organizmie.

- Walka z rakiem prostaty to nie tylko kwestia dostępu do zaawansowanych terapii, ale również zdrowego stylu życia i odpowiedniej diety. Likopen, obecny w wielu codziennych produktach spożywczych, może stanowić ważne wsparcie w profilaktyce tego groźnego schorzenia. Ochrona zdrowia mężczyzn nie jest wyłącznie obowiązkiem służby zdrowia, ale także indywidualną odpowiedzialnością każdego z nas. - dodaje Marcin Dąbrowski, producent napoju LycopenPRO.
Nadesłał:

Naruszew

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl