OD 28 LAT ROZŚMIESZA KANADĘ! Kilka słów o Wojtku Gawendzie


OD 28 LAT ROZŚMIESZA KANADĘ! Kilka słów o Wojtku Gawendzie
2022-12-19
Wojtek Gawenda to aktor, reżyser, autor testów i scenariuszy, ale przede twórca kabaretowy, który na stałe mieszka w Kanadzie i rozśmiesza tamtejszą publiczność od 28 lat. Teraz pragnie wrócić po latach nieobecności w Polsce, coraz częściej bywać w kraju i rozbawiać ojczystą publiczność.

Nasz człowiek w Kanadzie
Wojtek Gawenda, to człowiek o wielu talentach. Aktor, scenarzysta, autor tekstów piosenek. Najbardziej jednak znany jako twórca kabaretowy, współprowadzący kultowego polonijnego kabaretu ,,Pod Bańką" działającego od prawie 30 lat w Toronto w Kanadzie. Swoją twórczością wraz z kabaretem, Wojtek Gawenda dzieli się właśnie przede wszystkim z polonijną widownią w Ameryce Północnej, choć już wielokrotnie pojawiał się na największych przeglądach kabaretowych także w kraju. W latach 2002-2003 Wojtek Gawenda był dyrektorem zarządzającym, artystycznym i programowym telewizji polonijnej w Toronto. To także współzałożyciel szkoły artystycznej Mavo Academy of Arts &, Music którą prowadził przez 15 lat wychowując całe pokolenie młodych artystów (dzieci urodzone w polskich rodzinach w Kanadzie), z których kilkoro zostało stałymi członkami kabaretu "Pod Bańką". Pomysłodawca, organizator i konferansjer Polonijnych Kabaretonów organizowanych w Toronto przez 20 lat w styczniu każdego roku.
Wojtek Gawenda w swoim wieloletnim dorobku artystycznym może się poszczycić wieloma osiągnięciami w branży rozrywkowej:

Przeczytaj również:

• Wyróżnienie w plebiscycie na Osobowość Polonijną Roku 2022, organizowanym przez Włoską Polonię pod patronatem Sejmu i Senatu RP
• Nagroda Dziennikarzy na Przeglądzie Aktorskich Spektakli Kabaretowych „Przewałka 2000
• występował w TVP 2 w Kabaretowym Klubie Dwójki oraz dziesiątkach koncertów mi.in. w Sali Kongresowej, w warszawskim teatrze „Kwadrat", w krakowskiej „Piwnicy pod Baranami"
• Kabaret „Pod Bańką, jako jedyny polski kabaret w historii, wystąpił na oficjalnym Koncercie Galowym podczas Igrzysk Olimpijskich (Vancouver 2010).
• Odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznanym przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kabaret pod Bańką i Wojtek Gawenda
Wojtek z kabaretem ,,Pod Bańką" jest związany od ponad 28 lat. Swoimi występami bawi publiczność w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce. Wraz z kabaretem występowali z wieloma znanymi twórcami kabaretowymi m.in.: z Krystyną Sienkiewicz, Dorotą Stalińską, Barbarą Wrzesińską, Emilią Krakowską, Agnieszką Fatygą, Arturem Andrusem, Marianem Opanią, Wiktorem Zborowskim, Jackiem Fedorowiczem, Stefanem Friedmannem, Romanem Kłosowskim, Maciejem Damięckim, Ireneuszem Krosnym, Tadeuszem Drozdą, Janem Pietrzakiem, Krzysztofem Piaseckim, Krzysztofem Tyńcem, Andrzejem Grabowskim. Grzegorzem Halamą, Markiem Majewskim, Pawłem Dłużewskim, Stanem Tutajem, Genowefą Pigwą, z kabaretami „OT.TO", "Rak", „Koń Polski", „Klika", "Afisz". Znakiem rozpoznawczym kabaretu "Pod Bańką" sa dopracowane w każdym szczególe, przezabawne widowiska musicalowo-kabaretowe, opisujące otaczająca rzeczywistość w sposób niezwykle inteligentny i zabawny. Kabaretowe programy zespołu "Pod Bańką" wykorzystują oryginalne kompozycje muzyczne z zabawnymi błyskotliwymi tekstami w znaczącej mierze autorstwa Wojtka Gawendy.
Wojtek w najbliższym czasie stawia na coraz częstsze pokazywanie się na scenie kabaretowej w Polsce, więc możliwe, że już niebawem wielu z nas będzie mogło osobiście się przekonać, o tym co takiego bawi północnoamerykańską polonię od trzech dekad!Nadesłał:

Naruszew

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl